National Day Awards Recipients
09 Aug 2019

76 DSTA members have received the National Day Awards in 2019 for their dedication and outstanding contributions to Singapore’s defence and national security.

Congratulations to all recipients!

Public Administration Medal (Silver)

Chang Weng Foo Henry
Deputy Chief Executive (National Engineering)

Lee Eng Hua
Director
Building and Infrastructure

Mui Whye Kee
Director
Information

Public Administration Medal (Bronze)

Koh Jin Hou
Director (IT Delivery and Sustainment)
Enterprise IT

Lee Kok Thong
Director (MHA C4I)
DSTA

Ron Loh Weng Yee
Director
Advanced Systems

Ng Teck Kim
Deputy Director
Corporate Services

Seah Chong Chiang
Head Engineering
Building and Infrastructure

Tai Siew Eng Helen
Director (Procurement Operations)
Procurement

Tan Chee Hwai
Director (Advanced Electronics Systems)
Advanced Systems

Commendation Medal

Ang Ying Hann
Senior Principal Engineer
DSTA Masterplanning and Systems Architecting

Aw Sio Hoon
Senior Assistant Director
Corporate Services

Chan Boon Onn, Matthew
Assistant Director
National Security

Cheng Kheng Soon
Head
InfoComm Infrastructure

Cheng Kuo Huwe Leon
Senior Programme Manager
Cybersecurity

Chew Lee Lan Jermaine
Head Capability Development
National Engineering

Er Kim Hua Wayne
Senior Programme Manager
National Engineering

Ho Chan Heng
Senior Programme Manager
Enterprise IT

Huang Yiwen
Assistant Director
C3 Development

Kang Kok Wei
Head
Building and Infrastructure

Kevin Koo Yih Liang
Director (Technology)
Enterprise IT

Koh Keng Kok
Principal Engineer
Air Systems

Koh Lay Tin
Head
Enterprise IT

Lau Joon Hong
Head
DSTA Masterplanning and Systems Architecting

Lee Jian Ming Stephen
Head Engineering
Information

Lim Chiaw Sang, Patrick
Assistant Director
Corporate Planning

Ng Jianhao
Senior Programme Manager PO
Advanced Systems

Ng Lee Leng
Deputy Director
Procurement

Ng Pui Yong
Head Capability Development
Cybersecurity

Poh Seng Cheong Telly
Head Course Development
DSTA Academy

Tan Teo Hor Dawson
Head
InfoComm Infrastructure

Teng Siang Loong
Head
Systems Management

Tham Peng Keong
Senior Programme Manager
Air Systems

Wee Siang Whee
Assistant Director
Human Resource

Wong Sai Hong Caleb
Senior Programme Manager
Land Systems

Yuen Ming Fatt
Head
Systems Management

Efficiency Medal

Gan Boon Sheng
Engineer
InfoComm Infrastructure

Pang Yeok Men
Senior Assistant Executive
Corporate Services

Tan Choon May
Secretary
Headquarters

Tan Sok Kiang Julie
Executive
Human Resource

Long Service Medal

Boo Hwee Eng
Building and Infrastructure

Cheng Wei Meen
Building and Infrastructure

Chia Siew Cheng
Human Resource

Chia Vincent
Procurement

Chong Kian Wah
Systems Management

Chua Keng Siang
Building and Infrastructure

Chua Yong Chee
Building and Infrastructure

Heng Thee Yeong
Corporate Services

Ho Chee Leong
Building and Infrastructure

Kin Boon Kwang
C3 Development

Kwok Vi-Keng David
Building and Infrastructure

Lee Eng Hua
Building and Infrastructure

Lee Kai Yeong
Systems Management

Leo Ding Yenn
DSTA Masterplanning and Systems Architecting

Leow Siew Fah
Building and Infrastructure

Lim Ching Ching
Building and Infrastructure

Lim Eng Lee
InfoComm Infrastructure

Lim Meng Kee Johnson
Building and Infrastructure

Loh Kit Ying
Building and Infrastructure

Ng Chee Yong
Advanced Systems

Ng Yew Soon
Building and Infrastructure

Oh Lee Hua
DSTA Masterplanning and Systems Architecting

Oh Poh Huat
Building and Infrastructure

Seah Lye Kang
Building and Infrastructure

Seow Nyi Matthew
DSTA Masterplanning and Systems Architecting

Seow Tian Beng
Advanced Systems

Tan Chuan-Yean
MINDEF-IRPO

Tan Khee Ek Eddie
MINDEF-RSN

Tay Siok Choo
Corporate Services

Teh Siaw Peng
Building and Infrastructure

Tham Kin Mun
National Engineering

Too Meng Yuen
DSTA Academy

Vivian Wong Lai Ling
Building and Infrastructure

Wong Heng Yue
MINDEF-RSAF

Wong Sui Kheong Raymond
Corporate Communications

Yam Lay See
Building and Infrastructure

Note: Names in italics are on secondment.

BACK
TO TOP